ČPV Úhlava 2024

1 Úno

První závod v tomto školním roce se odehrál na řece Úhlavě a byl zakončen tréninkem na kanále v Roudnici nad Labem.

Závod na Úhlavě jsme si moc užili, a dokonce jsme se umístili i na stupních vítězů. Igor Hodaň a Týna Hamerská obsadili ve svých kategoriích krásná druhá místa. Největší uznání si ale zaslouží Davídek, protože to byla jeho vůbec první zkušenost s divokou vodou, kterou zvládl opravdu skvěle.

Po závodě a občerstvení v cíli jsme se vydali směrem k Roudnici nad Labem, kde jsme plánovali přespat. V místních kempech však bylo plno, a tak jsme nakonec přespali na malém kousku trávníku před recepcí jednoho z kempů.

Další den jsme vstali brzy, protože jsme měli domluvenou vodu už na 9:00. Na kanále jsme trénovali jízdu ve válcích a přejezdy. Na konci kanálu jsme si zkusili i jízdu bez pádla. Mně se moc nedařilo, ale nechtěl jsem se vzdát. Po asi patnáctém eskymáku mě nakonec kamarádi zachránili podáním špičky lodě.

Po tréninku jsme si dali svačinu a pak vyrazili zpět směr Brno.

Celý víkend byl plný zábavy, pádlování a slunečného počasí.

Igor Hodaň

Norsko 2024 – letní zájezd

30 Led

Letošní letní výprava posunula hranice našeho oddílu zase o kousek dál. Ve druhé půlce července jsme vyrazili za vodou, ale tentokrát ne do Alp, nýbrž rovnou do Norska.

Sešlo se nás hodně – dvě plné dodávky, každý vlek poctivě naložený kajaky a zásobami. Jídla jsme měli dost, ale zpočátku bylo třeba si nastavit dávkování. Ne nadarmo dědek říkává, že jíme jako polský zájezd. Snad jen sušená vajíčka si moc fanoušků nezískala, ty už příště opakovat nebudeme.

Cesta tam: trajektem a nocí

Odjezd byl večerní, cíl jasný – trajekt do Skandinávie. Noční řízení, střídání za volantem, odbočka na Ještěd a žehnání bohům ještě na českém území. Ráno trajekt, norské břehy a pak už jen hory, fjordy a divoké řeky.

Sjoa playrun

Vodní highlights – Sjoa a okolí

Po příjezdu jsme zakotvili v kajakářském kempu u řeky Sjoa, kde jsme se potkali s Edou a Vorym. První půlka zájezdu se nesla ve znamení deště a velké vody, což znamenalo, že Sjoa nabídla různé úseky pro všechny úrovně od playrunu až po Åmot. Mimo to jsme vyráželi na další toky v blízkém i vzdálenějším okolí:

  • Lower Etna (14,2 m³) – vody tak akorát, většina přenesla jednu peřej ve spodní části.
  • Otta (300 m³) – nestojí za řeč.
  • Bøvra (13 m³) – málo vody, po prvním slajdu jsme vysedli.
  • Horní Rauma (8 m³) – krásná řeka, kde jsme potkali Zacka Muttona z Nového Zélandu. Čihi se s ním hned pustil do řeči.
  • Driva (29 m³) – pěkná, ale poměrně děravá.
  • Atna (30 m³) – první půlka nic, druhá půlka zajímavější, těžší úseky připomínaly Vydru.
  • Sjoa (od 115 m³ po 30 m³) – různé úseky, od Åsengjuvet po playrun do kempu + někteří Åmot.
  • Prohlížení Ula slajdů – měly moc vody.
Åmot – Kuba, Hynek, Fin a Jirka

V první polovině zájezdu se část výpravy vydala na pěší výlet na Veslfjellet, což je hora obklopená krásnými jezery, zatímco ve druhé části si někteří užili ferratu v Andalsnes, a velká část skupiny mezitím prohlížela spodní úsek Raumy. Když jsme se vrátili k vodě, Sjoa už klesla na medium až low stav, takže jsme si dali znovu Åsengjuvet a playrun, tentokrát s jinou dynamikou.

Zajímavosti a dojmy

Na část zájezdu se k nám přidali hradečáci – Julča, Natka a nepádlující doprovod, včetně Aleše, jehož jméno se neustále měnilo podle toho, kdo na něj volal. V první polovině zájezdu občas pršelo, ve druhé už bylo krásně a slunečno. Světlé noci byly trochu matoucí – člověk snadno ztratil pojem o čase, chodilo se spát pozdě a vstávání bylo o to těžší. Některým světlo rušilo spaní, jiní si naopak užívali nekonečné soumraky.

Steve na horní Raumě

Verdikt

Norsko bylo naprosto parádní. Skvělá voda, ještě lepší parta, příroda, co se nedá popsat, a jídlo… no, jídlo bylo výborné, jen ho mohlo být víc. Rozhodně výprava, kterou budeme chtít zopakovat.

Vojta

Alpy pro mírně pokročilé

20 Led

Jak už bývá v našem oddíle zvykem, s počátkem prázdnin jsme se již tradičně vypravily do Rakouska. Letos však s lehkou změnou, kdy my starší a zkušenější jsme se později tohoto roku měli vypravit do Norska, a tak byla tato akce koncipována spíše pro ty nejmladší, kteří ještě v Rakousku na vodě nebyli. S tímto souvisela jak zvolená destinace, tak i délka akce. Vypravili jsme se tedy na 4 dny na řeku Salzu, od středečního večera do neděle. Sestava byla i tak početná, kdy z Brna nás ve středu večer vyráželo 15 a to v sestavě Dědek s Dádou, kteří se uvolili k tomu, že nám budou vařit, v dodávce a Marta a já v autech. Na Salze jsme se pak měli ještě potkat s Vojtou a Jirkou s rodinkami, kteří již byli v Rakousku.

Odjezd se setkal s klasickými problémy některých účastníků pochopit i ty nejjednodušší principy a koncepty. I přes tyto drobné problémy se nám podařilo vyrazit relativně včas, k tomu abychom ještě toho dne večer dorazili do kempu Weiberlauf, námi také přezdívaného „u madam Kokain“. Tento předpoklad se také naplnil, kdy cesta do destinace proběhla bez problémů a téhož večera jsme se tedy v kempu setkali také s Vojtou a Jirkou, kteří tam na nás již čekali a drželi nám místa. Již po večerním dojezdu se začalo ukazovat, že náš pobyt nebude tak poklidný, jak jsme doufali, kdy již během prvních hodin v kempu došlo k mírnému incidentu s majitelem, který se na nás snažil svést zamykání kabinek na záchodech, tento incident jsem ale s klidem přešel ještě netuše, co mělo následovat. A ten večer jsme tedy v klidu rozbili tábor a šli se vyspat, před následujícími dny.

První den jsme se pro seznámení s řekou Salzou vydali na asi nejdelší smysluplný úsek za panujícího vodního stavu, a to z Wildalpenu, až do námi okupovaného kempu Weiberlauf. Z důvodu našeho velkého počtu na vodě jsme se rozdělili do dvou skupin, a to do větší skupiny, starších, schopnějších a zkušenějších pádlerů, kterou měli tréninkově na starost Igor a Hugo, naši nadanější dospívající účastníci, pod dohledem Marty, Vojty a Jirky. A menší skupiny nejmladších dětí, které byly na Salze poprvé, kterou jsme si vzali na starost já a Dáša. V tomto uspořádání jsme se pak na vodě pohybovali až na pár drobných výjimek po zbytek výletu. První sjezd Salzy proběhl bez jakýchkoliv komplikací.

Vzhledem, ke stavu vody, jsme následujícího dne lehce alterovali splouvaný úsek. A vyráželi jsme od soutoku s Lassingem. Tento kratší úsek jsme si pak ve skupině silnějších a motivovanějších pádlerů, prodloužili opakovaným sjezdem soutěsky, která je pěkná a zábavná za takřka jakéhokoliv vodního stavu. Skupina slabších pádlerů naopak využila pěkného počasí, které panovalo po drtivou většinu výletu, až na občasné večerní nebo noční přeháňky a na úseku od konce soutěsky do kempu si trénovala eskymáky.

V kontrastu s těmito poklidnými dny na vodě bylo naše soužití s majiteli kempu, kdy na mnou zaznamenaný incident na záchodech při příjezdu, navázala návštěva majitele kempu, kterým nám s nadávkami začal sdělovat, že za tento incident a další jiné problémy jako je spotřeba vody a elektřiny můžeme my. Což bylo zvláštní především proto, že jsme žádnou elektřinu nepoužívali a ve sprše nás byla jen menší část vzhledem k tomu, že jsme se po celém dni teprve vrátili z vody. Nakonec se nám podařilo vyjednat, že v kempu zůstaneme a ač následné chování majitelů nebylo co bych označil za normální, postupně se zlepšovalo a dalších výlevů už nás ušetřili. Když mi pak tedy pan majitel neměl na vrácení, protože mu žena odjela se všemi penězi bral už jsem to spíše za úsměvné.

Třetí krizový den by měl být odpočinkový, a proto jsme se třetí den vydali na výlet na vodopády Wasserlochklam, které přitékají do Salzy zprava. Celý výlet jsme zvládli velmi rychle, a to také díky rychlému navázání lodí, kdy už i ti nejpomalejší z účastníků začínali dostávat třetím dnem navazování vleku do ruky. To ale vedlo k tomu, že se odpočinkový den lehce vymkl kontrole. A po obědě jsme tedy nasedali na Salzu u soutoku s Lassingem, stejně jako předchozího dne. Jednalo se ale o den s nejhezčím počasím, a tak nám i tento delší den na vodě a na břehu utekl rychle, zvlášť pak proložený skákáním do vody, trénováním eskymáků a vzájemným převracením se.

Poslední den jsme se před odjezdem vydali na řeku Enns, do které se Salza vlévá, na námi zvolený úsek jsme se museli vydat proti proudu, do nepříliš vzdáleného národního parku Gesäuse. Kde jsme pod stejnojmennou peřejí nasedali na lehčí spíše krajinomalebný úsek začínající a končící těžšími peřejemi. První peřej jsme jeli jen v těch nejsilnějších nejzkušenějších. Na vod ě jsme se tentokrát nedrželi zavedeného pořádku a vzhledem k tomu, že již s námi nebyli Jirka a Vojta s rodinkami a vzhledem k charakteru řeky jsme jeli všichni hromadně. Na poslední těžší peřeji, která je svým charakterem pro to vhodná jsme pak trénovali různé průjezdy, opět především ve skupině silnějších, kteří jsme si ji i vícekrát vynesli. Peřej však jela alespoň jednou většina.

Ani zde se nám na břehu nevyhnuli drobné problémy. Tentokrát si nás zase fotili místní Rafťáci z důvodu zákazu zastavení. Tento incident se ale naštěstí obešel bez postihu a my už jsme mohli vyrazit k domovu. Ač jsme se již v Rakousku rozdělili svými cestami na loděnici jsme čistou náhodou dorazili přesně v ten stejný čas, což bylo zvláště příhodné pro vybalování, po kterém jsme se pak již všichni mohli rozejít domů. Celý výlet tak proběhl úspěšně a ti z nás školou povinní nemuseli smutnět, protože i když se vraceli domů, měli ještě před sebou celé prázdniny. Otázkou pak ale zůstává, zda se po této zkušenosti budeme ještě vracet do kempu Weiberlauf.